Jau aptuveni 10 gadus Valsts policijas koledža īsteno operatīvā transportlīdzekļa vadīšanas apmācības, piesaistos profesionālus instruktorus, kuriem ir praktiska pieredze operatīvo transportlīdzekļu vadīšanā dažādās policijas struktūrvienībās.
“Lielākā ātrumā šoferim ir šaurāks redzes skatījums, viņš var neredzēt bākugunis. Tāpat - jo ātrāk braucam, jo sliktāk dzirdam sirēnas. Piemēram, ja automašīna brauc 100 km/h pa šoseju un aizmugurē brauc operatīvais transportlīdzeklis ar bākugunīm un skaņas signālu, priekšā braucošais šoferis operatīvo transportlīdzekli, iespējams, pamanīs tikai pie savas automašīnas aizmugurējā spārna. Ja policists to nezina, var izveidoties bīstama situācija. Arī noteikumi mainās, tāpēc šīs apmācības palīdz sevi uzturēt atbilstošā formā,” skaidro operatīvā transportlīdzekļa vadīšanas instruktors.
Tieši tādēļ drošos apstākļos organizētajās apmācībās policisti stiprina ne tikai praktiskās iemaņas, bet arī teorētiskos aspektus. Teorētiskajā daļā instruktori stāsta visu, sākot no elementāras pareizas sēdēšanas un stūrēšanas tehnikas, skatiena virzīšanas, redzes ietekmes un dzirdamības faktora, dinamiskās drošības un braukšanas pilsētvidē, līdz pat dažādu situāciju izpratnei, traucējošiem faktoriem, vadot operatīvo transportlīdzekli, operatīvā transportlīdzekļa vadīšanas taktikai un video situāciju analīzei u.c. tēmām.
Arī apmācību praktiskajā daļā instruktori vērš uzmanību katrai detaļai – gan tam, kāda ir pareiza sēdēšanas pozīcija un stūres satveršana, gan tam, kā labāk izkāpt no operatīvā transportlīdzekļa, pareizi un ātri atsprādzējoties. Tāpat praktiskajās nodarbībās policisti veic dažādus vingrinājumus, piemēram, izbraukšanu starp konusiem uz priekšu un atpakaļgaitā, ekstremālo bremzēšanu uz slidenas virsmas, šķēršļa apbraukšanu, apļa izbraukšanu pa slidenu virsmu, mācās izvēlēties pareizas trajektorijas uz slidenas virsmas, apgūst rīcību ar stūri, braukšanu kalnā, kā arī veic vingrinājumus uz dinamiskās ripas, vasaras sezonā arī akvaplanēšanas u.c. vingrinājumus. Būtiski, ka visu apmācību laikā instruktori pa rācijām apmācāmajiem policistiem sniedz padomus un pamāca, kam jāpievērš uzmanība, kā labāk rīkoties nākamajā reizē, kā virzīt stūri, kurā mirklī spiest kādu no pedāļiem u.tml.
Profesionālu operatīvo transportlīdzekļu vadīšanu apgūst gan jaunie policisti, kuri tikko pabeiguši Valsts policijas koledžu, gan pieredzējuši policisti no dažādām Valsts policijas struktūrvienībām. Apmācību kursi notiek drošos apstākļos drošas braukšanas poligonā “333 trase”.